ZAPISZ SIĘ

21 grudnia 2023

Co daje pływanie na basenie? 
Czy warto uczyć dziecko pływać?

Pływanie jest bardzo dobrym przykładem sportu ogólnorozwojowego, gdzie ćwiczenia fizyczne wpływają na cały organizm. Woda sama w sobie pełni funkcję terapeutyczną. Z jednej strony wzmacnia siłę mięśni, z drugiej - niweluje wzmożone napięcie mięśniowe. Ponieważ pływanie angażuje wszystkie mięśnie do pracy, polecane jest szczególnie przy niemowlęcych asymetriach, lub gdy dziecko późno zaczyna siadać lub chodzić. Regularna stymulacja poprawia funkcje krążenia, dzięki czemu serce i płuca lepiej pracują. Poprawia się metabolizm, co pomaga zniwelować występujące dość często u małych dzieci problemy z zaparciami (zwłaszcza w okresie odpieluchowania).

Pływanie oprócz rozwoju fizycznego, wpływa na sferę emocjonalną. Dzieci uczą się panować nad swoim ciałem, przez co zmniejsza się ich strach przed nieznanym. Kontakt z wodą i ćwiczenia w gronie znajomych działają relaksująco i mają dobry wpływ na pozytywne samopoczucie. Już dawno stwierdzono, że regularne uprawianie sportu - w tym pływania, uwalnia endorfiny, co przeciwdziała na przykład depresji. Podczas nauki pływania mózg poddawany jest stymulacji, która ma odzwierciedlenie w szybciej i lepiej rozwiniętych funkcjach poznawczych (są to min.: pamięć, uczenie się, koncentracja, spostrzeganie, komunikacja i posługiwanie się mową/językiem). Dzieci (i rodzice) podczas zajęć uczą się samoratownictwa, i bezpiecznych chwytów, co daje podstawy (w przyszłości) do bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. 

FLOŁEK RADZI

W jakim wieku rozpocząć naukę pływania?

 

Zajęcia z nauki pływania dla niemowląt stają się coraz bardziej popularną formą rodzinnego spędzania czasu. Kiedy dziecko samodzielnie trzyma już główkę i nie ma przeciwwskazań od lekarza pediatry, można rozpocząć przygodę z basenem nawet w przypadku niemowlęcia 3 miesięcznego. Należy jednak pamiętać, że nie będzie to klasycznie rozumiana “nauka pływania”, a stopniowe oswajanie z wodą, poruszanie się w wodzie, ślizgi do wody, zanurzanie oraz szereg ćwiczeń i zabaw wykonywanych wraz z rodzicem i instruktorem.

MAGDA - 519 475 255

MARTA -  516 760 609

Rekomendacje: